Utskott, direktioner och kommittéer

Gemensam direktion för diakoni 

Ordförande

Irja Gustafsson, socialinstruktör

Medlemmar

  • Paavo Nevalainen, institutsofficer i.a.
  • Olavi Nummela, pensionär
  • Matti Rantanen, chef för välbefinnande i arbetet (viceordf)
  • Pirjo Ranti, lektor
  • Hanna Suomela, ped. mag., speciallärare
  • Lillemor Wennerström, serveringsansvarig

Ersättare

  • Anna-Liisa Kiviö, privat familjedagvårdare
  • Pirjo Tiensuu, vaktmästare

Kyrkorådets representant

  • Heikki Knuuti, klasslärare

Sekreterare

  • Teemu Hälli, diakonidirektör

 

 

Gemensam direktion för (kristen) fostran

Ordförande

  • Jaana Jaakola, specialtandskötare

Medlemmar

  • Tytti Kankaristo, ungdomsarbetare
  • Jukka Laine, klasslärare
  • Anni Laato, docent, teol.dr.
  • Anniina Lehtiö-Vainio, ekon.mag., direktör för ungdomsservice
  • Raimo Erkkilä, kriminalkommissarie
  • Hannu Isolauri, undervisningsråd

Kyrkorådets representant

  • Helmi-Riitta Toivari, läkare

Ersättare

  • Mari Homroos, pol.mag., försäkringssekreterare
  • Virve Välimäki, ped.mag., speciallärare

Sekreterare

  • Hannu Hurme, direktör för fostran

 

Gemensam direktion för själavård

Ordförande

  • Ailo Uhinki, psykolog

Medlemmar

  • Raili Kauhaniemi, FM
  • Heikki Palmu, författare
  • Kirsi Huoponen, forskare, präst
  • Riitta Vehanen Riitta, VD
  • Matti Jarvansalo, väktare
  • Tommi Väyrynen, överläkare

Kyrkorådets representant

  • Ari Rantanen, försäljare

Ersättare

  • Sinikka Luutonen, specialläkare
  • Riitta Siivonen, psykoterapeut

Sekreterare

  • Sari Sundvall-Piha

 

Fastighetsnämnden

Ordförande

  • Eevi Raunio, målarmästare

Medlemmar

  • Eija Koskivirta, ekon. dr.- specialforskare
  • Urmas Mikkonen, ingenjör, pensionär
  • Raili Pajula, byggmästare
  • Ilari Luojola, häradsdomare
  • Matti Niskanen, pol.mag.
  • Susanne Björkman, agrolog, företagsexpert

Kyrkorådets representant

  • Merja Ainasoja, vicehäradshövding

Ersättare

  • Kirsti Kari, avdelningssekreterare, pensionär
  • Katri Kaukonen, ip-expert, förtroendeman
  • Erkki Koivusalo, byggnadsingenjör

Sekreterare

  • Seppo Kosola, fastighetsdirektör

Bildkonstkommittén

Ordförande

  • Aila Harjanne, kommunalråd

Medlemmar

  • Raili Engdahli, FM
  • Tuija Sievänen, statistikintervjuare
  • Simo Helenius, skulptör
  • Ilpo Lahti, docent

Ersättare

  • Helena Pihl, FM

Sekreterare

  • Heidi Lönnroth, byråsekreterare

 

Informationskommittén

Ordförande

  • Harri Raitis, författare

Medlemmar

  • Mia Henriksson, informatör
  • Tiina Jakobsson, marknadsassistent
  • Anni Itähaarla, FM, lärare
  • Lauri Palmunen, pol.mag.
  • Ann-Mari Rannikko, redaktör
  • Jyrki Tuominen, adb-planerare

Ersättare

  • Hilkka Näse, organisationschef

Sekreterare

  • Paula Heino, informationschef

Musikkommitté

Ordförande

  • Pekka Santala, utbildningshandledare

Medlemmar

  • Sauli Huhtala, kapellmästare

  • Hanna Lystimäki, ped.mag.

  • Anna Sirkiä, pol.stud.

Ersättare

  • Kristiina Hellstén, hälsovårdsmag.

Sekreterare

  • Tiina Ilonen, kantor i Pikis församling

Utbildningskommitté

Ordförande

  • Hannu Kallio, förvaltningsdirektör

Medlemmar

  • Irma Hokka, ekonomidirektör
  • Hannu Hurme, direktör för gemensamma arbetsformer
  • Tekla Määttänen, personalchef
  • Heikki Mäntylä, kyrkoherde

Sekreterare

  • Heli-Maarit Makkonen, förvaltningssekreterare

 

Gemensam missionskommitté

Ordförande

  • Jari Laaksonen, kaplan

Medlemmar

  • Jani Kairavuo (ersättare: Tommi Santala)
  • Lauri Lehtinen
  • Jorma Pesonen
  • Kirsi Thureson
  • Jaakko Paakkanen
  • Mirja Metso
  • Kaarina Hembree
  • Mikko Nieminen
  • Jukka Järvensivu
  • Malena Björkgren

 

 

 

Testamentskommittén

  • Ordförande Irma Hokka, ekonomidirektör
  • Ordförande i gemensamma kyrkofullmäktige Harri Lukander
  • Ordförande i gemensamma kyrkorådet Heimo Rinne
  • Sekreterare Jaana Hörkkö, ekonomiplaneringschef

 

 

 

 

 

 

 

 

Kommittén för vänskap med

S:ta Marie församling i S:t Petersburg

Ordförande

  • Domprost Heimo Rinne

Medlemmar

  • Maija Palonheimo, VD
  • Ulla-Maija Vierimaa, FM (ersättare: Pekka Artukka)
  • Pirjo Tiensuu, vaktmästare
  • Lauri Lehtinen, misionssekreterare
  • Eija Grahn, diakonianställd
  • Anssi Miettinen, församlingspastor
  • Matti Rantanen, chef för välbefinnande i arbetet, pens.
  • Irja Gustafsson, verksamhetsledare
  • Marjo Uotila, VD
  • Pekka Saarela, lärare

Representant för den kyrkliga samfälligheten

  • Ekonomidirektör Irma Hokka

Sakkunnig

  • Keijo Korkka

Sekreterare

  • Paula Montin, domprostens sekreterare, translator

Miljökommittén

Ordförande

Jorma Hellstén, överkonduktör

Medlemmar

  • Siro Rauti, lärare
  • Hanna Heino, FM
  • Miika Sipilä, bokförare
  • Liisa Fredriksson, tandläkare
  • Carita Sankamo, tradenom
  • Janne Aso, brandinspektör
  • Raimo Huhtanen, assessor
  • Jaakko Erola, FM
  • Antti Alitalo, ekologisk odlare
  • Matti Niskanen, ekon.mag.
  • Heidi Haapala, sjukskötare

Sekreterare

  • Heidi Grannas, planeringshortonom