Utskott, direktioner och kommittéer

Gemensam direktion för diakoni 

Ordförande Gustafsson Irja, socialinstruktör

Medlemmar

  • Nevalainen Paavo, institutsofficer i.a.
  • Nummela Olavi, pensionär
  • Rantanen Matti, chef för välbefinnande i arbetet (viceordf)
  • Ranti Pirjo, lektor
  • Suomela Hanna, ped. mag., speciallärare
  • Wennerström Lillemor, serviceansvaring

Kyrkorådets representant Knuuti Heikki, klasslärare

Ersättare

  • Kiviö Anna-Liisa, privat familjedagvårdare
  • Tiensuu Pirjo, vaktmästare

Sihteeri Hälli Teemu, diakonidirektör


 

Gemensam direktion för (kristen) fostran

Ordförande Jaakola Jaana, specialtandskötare

Medlemmar

  • Erkkilä Raimo, kriminalkommissarie
  • Isolauri Hannu, undervisningsråd
  • Kankaristo Tytti, ungdomsarbetare
  • Laato Anni, docent, teol.dr.
  • Laine Jukka, klasslärare
  • Laitinen Johanna, klasslärare
  • Lehtiö-Vainio Anniina, ekon.mag., direktör för ungdomsservice

Kyrkorådets representant
Toivari Helmi-Riitta, läkare

Ersättare

  • Holmroos Mari, pol.mag., försäkringssekreterare
  • Välimäki Virve, ped.mag., speciallärare

Sekreterare Karppinen Tiina, ungdomssekreterare

Gemensam direktion för själavård

Ordförande Uhinki Ailo, psykolog

Medlemmar

  • Honkala Seppo
  • Huoponen Kirsi, forskare, präst
  • Kakko-Helle Hilkka, forskare, präst
  • Kallio Hannu, förvaltningsdirektör
  • Jarvansalo Matti, väktare
  • Mäntylä Päivi
  • Ranti Pirjo, lektor, pensionär
  • Rinne Heimo, domprosten
  • Ruohola Outi
  • Palmu Heikki, författare
  • Vehanen Riitta, VD
  • Väyrynen Tomi, överlekare

Kyrkorådets representant Rantanen Ari, expedit

Ersättare
  • Luutonen Sinikka, specialläkare
  • Siivonen Riitta, psykoterapeut

Sekreterare Vuorilehto Päivi

Fastighetsnämnden

Ordförande Raunio Eevi, målarmästare

Medlemmar

  • Björkman Susanne, agrolog, företagsexpert
  • Koskivaara Eija, ekon. dr.- specialforskare
  • Kosola Seppo, fastighetsdirektör
  • Luojola Ilari, häradsdomare
  • Mikkonen Urmas, ingenjör, pensionär
  • Niskanen Matti, pol.mag.
  • Pajula Raili, byggmästare

Kyrkorådets representant Ainasoja Merja, vicehäradshövding

Ersättare
  • Kari Kirsti, avdelningssekreterare, pensionär
  • Kaukonen Kari, ip-expert, förtroendeman
  • Koivusalo Erkki, byggnadsingenjör

Sekreterare Sorri Pekka

 


 

Bildkonstkommittén

Ordförande Harjanne Aila, kommunalråd

Medlemmar

  • Engdahl Raili, FM
  • Helenius Simo, skulptör
  • Lahti Ilpo, docent
  • Sievänen Tuija, statistikintervjuare

Ersättare Pihl Helena, FM

Sekreterare Kemiläinen Milla-Lotta, intendent


 

Informationskommittén

Ordförande Raitis Harri, författare

Medlemmar

  • Henriksson Mia, informatör
  • Jakobsson Tiina, marknadsassistent
  • Itähaarla Anni, FM, lärare
  • Kallio Hannu, förvaltningsdirektör
  • Palmunen Lauri, pol.mag.
  • Rannikko Ann-Mari, redaktör
  • Tuominen Jyrki, adb-planerare

Ersättare Näse Hilkka, organisationschef

Sekreterare Heino Paula, informationschef

Musikkommitté

Ordförande Santala Pekka, utbildningshandledare

  • Hakanpää Marko, kantor
  • Huhtala Sauli, kapellmästare
  • Lystimäki Hanna, ped.mag.
  • Sirkiä Anna, pol.stud.

Ersättare Hellstén Kristiina, hälsovårdsmag.

SekreterareViitanen Iikka, ungdomssekreterare

Utbildningskommitté

Ordförande Kallio Hannu, förvaltningsdirektör

Medlemmar

  • Hörkkö Jaana, ekonomidirektör
  • Kosola Seppo, fastighetsdirektör
  • Määttänen Tekla, personalchef
  • Norvasuo Tuomo, kyrkoherde

Sekreterareförvaltningssekreterare

Gemensam missionskommitté

Ordförande Laaksonen Jari, kaplan

Medlemmar

  • Hembree Kaarina
  • Järvensivu Jukka
  • Saara Markkula (Tommi Santala 7/2018-)
  • Lehtinen Lauri (Nina Kilpeläinen 6/2018-)
  • Metso Mirja
  • Nieminen Mikko
  • Ostela Mika
  • Paakkanen Jaakko
  • Thureson Kirsi
  • Wikstedt Maria

Testamentskommittén

Ordförande Hörkkö Jaana, ekonomidirektör

  • Lukander Harri, Ordförande i gemensamma kyrkofullmäktige
  • Rinne Heimo, Ordförande i gemensamma kyrkorådet

 

 



 

 

Kommittén för vänskap med S:ta Marie församling i S:t Petersburg

Ordförande Rinne Heimo, domprost

Medlemmar

  • Artukka Pekka
  • Grahn Eija, diakonianställd
  • Gustafsson Irja, verksamhetsledare
  • Kari Kirsti, avdelningssekreterare, pensionär
  • Lehtinen Lauri, misionssekreterare
  • Miettinen Anssi, församlingspastor
  • Rantanen Matti, chef för välbefinnande i arbetet
  • Saarela Pekka, lärare
  • Tiensuu Pirjo, vaktmästare
  • Uotila Marjo, VD

Sakkunnig Korkka Keijo

Representant för den kyrkliga samfälligheten Hörkkö Jaana, Ekonomidirektör

Miljökommittén

OrdförandeHellstén Jorma, överkonduktör

Medlemmar

  • Alitalo Antti, ekologisk odlare
  • Aso Janne, brandinspektör
  • Erola Jaakko, FM
  • Fredriksson Liisa, tandläkare
  • Haapala Heidi, sjukskötare
  • Heino Hanna, FM
  • Huhtanen Raimo, assessor
  • Niskanen Matti, ekon.mag.
  • Rauti Siro, lärare
  • Sankamo Carita, tradenom
  • Sipilä Miika, bokförare

Sekreterare Grannas Heidi, planeringshortonom