Utskott, direktioner och kommittéer 2019–2020

Gemensam direktionen för diakoni- och själavårdsarbetet

Ordinarie medlemmar och suppleanter

  • Merja Nurmio, ordf. (Maaret Laakso)
  • Varpu Ruohonen (Juhani Ehojoki)
  • Jari Nieminen (Elina Lehtonen)
  • Olavi Nummela (Kari Mäenpää)
  • Jaana Koskenniemi (Sointu Vilja)
  • Jaakko Erola (Tuula Nurmi)
  • Hanna Suomela (Riitta Vehanen)
  • Ailo Uhinki (Reima Mäkinen)
  • Kirsi Huoponen (Ari Malmi)
  • Lillemor Wennerström (Linda Lindholm)

Gemensam direktion för fostringsarbetet

Ordinarie medlemmar och suppleanter

  • Jaana Jaakola, ordf. (Maria Lähdemäki)
  • Ville Kouki (Mika Tunturi)
  • Raimo Erkkilä (Sinikka Tuomarila)
  • Marika Siika (Annina Lehtiö-Vainio)
  • Hannele Mustonen (Satu Alanen)
  • Jukka Laine (Kirsti Grönberg)
  • Mari Holmroos (Kati Andersén)
  • Mimmi Ruusunen (Kari Helander)
  • Hannu Isolauri (Mirkka Lehtonen)
  • Petra Lindblad (Magnus Gräsbeck)

Fastighetsdirektion

Ordinarie medlemmar och suppleanter

  • Seppo Lehtinen, ordf. (Hans Ekroth)
  • Antti Koponen (Erkki Sellman)
  • Tero Kuusisto (Miikka Sipilä)
  • Eija Koskivaara (Jarno Kuivala)
  • Jorma Hellsten (Esko Lehtisalo)
  • Eevi Raunio (Pia Kauhanen)
  • Markku Liitola (Janne Tienpää)
  • Lotta Valve (Kari Kaukonen)
  • Aila Harjanne (Paula Mäkinen)
  • Matti Rantanen (Arto Kaarma)

Sakkunniggrupp för information

Medlemmar

  • Raimo Oksa, ordf.
  • Aira Hellström
  • Marja Vaiste
  • Sirkka-Liisa Kaven
  • Laura Tikkanen
  • Helena Honka-Hallila
  • Jyrki Tuominen
  • Laura Rantanen
  • Heikki Palmu
  • Anders Mannfolk

Sakkunniggrupp för miljöfrågor

Medlemmar

  • Ilari Luojola, ordf.
  • Heidi Haapala
  • Lasse Nurmi
  • Matilda Isotalo-Paananen
  • Hanna Heimo
  • Raimo Huhtanen
  • Antti Alitalo
  • Liisa Laukkanen
  • Katariina Haimi
  • Janne Aso

Sakkunniggrupp för bildkonst

Medlemmar

  • Tuija Sievinen, ordf.
  • Kristiina Hellsten
  • Anni-Maria Laato
  • Pertti Perko
  • Riina Mustonen
  • Leena Heikelä
  • Tuomo Tuiskula
  • Pirkko Mikkola
  • Simo Helenius
  • Ilpo Lahti

Musikkommitté

Medlemmar

  • Pekka Santala, ordf.
  • Markus Matikka
  • Hanna Lystimäki
  • Markus Ollila
  • Maija Palonheimo
  • Esko Aaltonen
  • Ruth Aspelund
  • Johanna Forss-Lähdesmäki
  • Liisa Fredriksson
  • Essi Tarvainen